Tek

Ne glede na to, ali ste navdušen tekač ali pa ste se šele »stekli«, treninga zagotovo ne boste odložili na čakanje zaradi prihoda poletja in visokih temperatur. Tek poleti je lahko izziv in tako kot tek pozimi zahteva prilagoditev. Tudi poletni tek ni nemogoča misija, je pa zanj potrebna dobra priprava, poslušanje svojega telesa in izbira primerne obutve in oblačil. Pravzaprav vam tek poleti pokaže povsem novo plat tega športa.
Poletni tek ima svoje posebnosti. Seveda je lahko zaradi visokih temperatur, povečane vlage in močnih škodljivih sončnih žarkov zahtevno. Tekači pogosto poudarjajo, da lahko poletni treningi načnejo motivacijo. S previdnostjo in pravilno pripravo pa je seveda lahko prijeten in zdravju koristen.
Koristni nasveti za tek poleti
Ne pozabite, da telo potrebuje nekaj časa, da se privadi na spremembo vremena. Menijo, da se organizem na nove vremenske razmere navadi v dveh tednih. Če torej v tem prvem obdobju opazite, da je vaš trening nepričakovano težak in naporen, si dajte nekaj časa. Upočasnite se, osredotočite se na dihanje in poslušajte svoje telo – prilagajajte se svoji utrujenosti oz. naporu in temu primerno določite tempo teka.
Svoj tekaški trening prestavite na zgodnje jutranje ali pozne večerne ure. Za vsako ceno se izogibajte najtoplejšemu delu dneva, natančneje med 10. in 16. uro, ne le zaradi vročine, temveč tudi zaradi močnih sončnih žarkov.
Če se le da, preselite trening z gorečega asfalta v naravo – najbolje v senco parka ali gozda. Ne pozabite na dodatno hidracijo; če bo vaš trening trajal dlje kot pol ure, obvezno prinesite ustrezno količino vode. Prav tako ne pozabite na hidracijo pred tekom. Odlična možnost je uživanje športnih pijač, ki obnavljajo elektrolite.
Poletni tekaški copati
Če ste opazili, da vaši obstoječi tekaški copati v poletnih mesecih niso tako udobni, ne skrbite, vaša stopala niso zrasla in si tega ne domišljate. Ogromno tekačev ima za poletni tek pripravljen poseben par tekaških copat iz enega preprostega razloga – poleti se lahko stopala pod vplivom vročine razširijo, obstoječi par, ki se nam je še pred nekaj tedni odlično prilegal, pa se lahko »skrči«, nas tišči in povzroči celo otiščance.
Poleg tega se stopala pod vplivom visokih temperatur seveda bolj potijo, med tekom pa prihaja do povečanega trenja. To običajno povzroči neprijetno draženje.
Zato je pomembno, da poleti izberete nekoliko večji tekaški čevelj. Da bi čim bolj realistično simulirali stanje svojih stopal med poletnim tekom, se v trgovino odpravite pozno popoldne. V tem dnevu nosite zaprte čevlje, ki bodo povzročili, da vam bodo noge nekoliko »zatekle« nato pa izberite številko, ki vam najbolj ustreza v tistem trenutku. Če ob pomerjanju čutite nelagodje, tiščanje ali zategovanje, izberite večjo številko ali drug model.
Bodite pozorni na zračnost materiala. Izberite športne copate iz mrežastega blaga, ki omogoča boljši pretok zraka in pomaga ohranjati vaša stopala bolj hladna in suha. Dobro je, da izbrani par tudi učinkovito odvaja vlago, kar zmanjšuje tveganje za nastanek žuljev in razdraženosti.
V veliko pomoč so tako imenovane prezračevalne odprtine, luknjice na strateških mestih, ki omogočajo pretok zraka. Antibakterijski vložki lahko zmanjšajo neprijetne vonjave in ohranjajo stopala sveža. Pri določenih modelih copat so že priloženi, če pa vložek nameravate vstaviti kasneje, ga vzemite s seboj v trgovino. Odlična ideja za poletne mesece je tudi sušilnik za čevlje, ki bo poskrbel za hitrejše sušenje in manj neprijetnih vonjev.
Copate primite v roke in preverite njihovo težo. Poletni tekaški copati naj bodo čim lažji, da zmanjšate utrujenost in izboljšate svojo zmogljivost.
Dodatna oprema za poletni tek
Mirno lahko rečemo, da je slogan za poletne tekaške copate: lažji kot so, boljši so. Obvezen del opreme so hitro sušeče majice s kratkimi rokavi ali brez rokavov in kratke hlače. Ne pozabite niti na visokokakovostne in hitro sušeče nogavice, da zmanjšate morebitno tveganje za draženje in žulje.
Nikar ne pomislite, da bi se na poletni tekaški trening odpravili brez kape in kreme z visokim zaščitnim faktorjem. Če se odpravljate na daljše razdalje, vzemite s seboj majhen tekaški nahrbtnik, v katerega lahko shranite dovolj tekočine. S seboj imejte tudi kremo za sončenje, saj boste zaradi potenja kremo morali nanesti večkrat.
Tek v toplih razmerah lahko izboljša vašo kardiovaskularno vzdržljivost, saj se telo nauči učinkoviteje uravnavati temperaturo. V poletnih mesecih se mišice hitreje segrejejo, kar lahko zmanjša tveganje za poškodbe in skrajša čas ogrevanja. Tek v težkih razmerah, kot so poletni meseci, lahko tudi izboljša vašo duševno moč in odpornost.
Tek poleti je lahko ob ustrezni pripravi in previdnostnih ukrepih odlična izkušnja. Hidracija, primerna obleka in obutev, prilagajanje tempa in izbira optimalnega časa za tek so ključni za varen in udoben tek v toplih mesecih.