Smučanje

Smučanje je odlična aktivnost za krepitev celotnega telesa, izboljšanje ravnotežja in koordinacije ter hkrati omogoča preživljanje časa na svežem zraku v objemu narave. Poleg tega lahko smučanje na belih strminah prinese obilo veselja in lepih trenutkov za celotno družino.

Preden se otroci podajo na smuči, je pomembno, da se zavedamo, da gre za kompleksno veščino, ki zahteva potrpljenje, vztrajnost in ustrezno strokovno usposobljenost učiteljev. Ključ do varnega in samozavestnega smučanja je izbira ustrezne poti učenja, ki je postopna, prilagojena nivoju znanja in sposobnosti otroka, vendar še vedno zanimiva, saj omogoča hiter napredek. Vsak otrok se razvija v svojem ritmu, zato ni enega samega recepta, ki bi ustrezal vsem. V tem blogu vam bomo predstavili, kako lahko starši podprete otroka pri prvih smučarskih zavojih, kakšne vaje so koristne in na katere najpogostejše napake pri učenju smučanja morate biti pozorni.

Kako se lotiti prvih smučarskih zavojev?

Prilagajanje na smučarsko opremo in podlago. Prvi stik otroka s smučanjem naj ne bo neposredno smučanje po bregu ali uporaba vlečnice. Pomembno je, da otroci najprej doživijo sneg in opremo kot nekaj zabavnega. Ključno je, da se otroci najprej prilagodijo opremi, okolju in občutku gibanja na smučeh. Poudarek naj bo na igri in postopnem uvajanju aktivnosti, kar otrokom pomaga graditi samozavest in jih pripravi na smučanje. V šolah smučanja izvajamo skupinsko prilagajanje, kjer učitelji preko zabavnih iger otroke povežemo med seboj in jih ogrejemo za kasnejše aktivnosti. S pomočjo različnih štafet in poligonov otroke motiviramo za nadaljnje učenje, hkrati pa skozi igro nevede usvajajo nove gibe, postajajo spretnejši pri uporabi smučarske opreme in gradijo občutek za ravnotežje.

5 vaj za prve zavoje

  1. Skiro
    Na ravnem terenu si nadenemo eno smučko in se pretvarjamo, da poganjamo Skiro. Tako se otrok navadi na dolžino smučke pod stopali in pridobi občutek drsevnja v ravnotežju.
  2. Vzpenjanje
    Zapnemo obe smučki in se vzpenjamo po ravnini, nato pa po blagih nakloninah. Pretvarjamo se, da hodimo po čudežni deželi in iščemo skriti zaklad, ki ga zbiramo v skrinji. Otrok se tako navaja na postavitev smuči na robnike. Ob spustu se naučimo osnovne tehnike za zaustavitev v klinastem položaju.
  3. Letala
    Pretvarjamo se, da smo letala. V levi zavoj se nagnemo nad desno smučko in obratno. Odročene roke poravnamo z naklonino smučišča in s tem otrok pridobi občutek za obremenitev spodnje smuči.
  4. Miš in slon V prečenju se pretvarjamo, da smo miške (spustimo težišče in se pretvarjamo, da smo majhni), ko pa želimo narediti zavoj, se dvignemo visoko gor, kot da smo sloni in tako razbremenimo smuči.
  5. Slikar
    Na blagi naklonini s palico rišemo črte po zunanji strani zavoja.

Za učenje spremembe smeri uporabljamo različne pripomočke (obroče, metlice, palice), ki otroka preko zabavnih iger vodijo do prvih zavojev. Na tej stopnji je za otroka zelo koristno, da smučanje poteka v skupini, kjer otroci posnemajo učitelje in svoje vrstnike, med seboj tekmujejo ter hitro napredujejo v znanju.

Pogoste napake pri učenju smučanja

Ena izmed najpogostejših napak, ki jih starši naredijo, je, da otroka prehitro spustijo na prestrme ali prezahtevne proge, kjer hitrost postane prevelik izziv, ki ga otrok še ne zna obvladati. To lahko vodi v strah in zmanjša samozavest. Pri učenju smučanja je ključno, da otrok nabira kilometre na različnih terenih in v različnih vremenskih razmerah. Več smučanja pomeni več izkušenj, bodisi na popolnoma urejenem smučišču bodisi na mehkejšem snegu, po grbinah ali pa sveže zapadlem snegu. Zaželeno je, da otrok smuča v vseh vrstah vremena – od sončnih do oblačnih dni, sneženja ali celo dežja. Te izkušnje so ključne in zelo dobrodošle za razvoj samozavesti in obvladovanje vseh izzivov, ki jih prinaša smučanje.

Smučajte z nami!

Če želite, da vaš otrok osvoji smučarske zavoje na zabaven, strokoven in učinkovit način, se pozanimajte o skupinskih smučarskih tečajih ali individualnih urah na izbranem smučišču. Strokovno usposobljeni učitelji bodo poskrbeli, da bo otrok napredoval v svojem smučarskem znanju, hkrati pa bo skozi aktivnosti nabiral dragocene izkušnje in ustvarjal lepe spomine. Naše šole smučanja najdeš tukaj.

Avtorica: Tia Starman (Sloski Demo Team)