Smučanje

Izbira smučarske opreme pogosto ni enostavna niti pri najmlajših, saj jim želimo omogočiti čim bolj primerno, varno in hkrati enostavno opremo za njihove užitke na smučiščih. Pri izbiri smuči moramo biti predvsem pozorni na stopnjo otrokovega znanja, na podlagi poznavanja znanja pa najprimernejše smuči izberemo glede na dolžino in trdoto smuči.

Kakšne smuči so primerne za začetnike?

Za začetnike so smuči običajno krajše, saj omogočajo hitrejše prilagajanje na delovanje smuči, hkrati pa olajšajo nadzor nad hitrostjo in obvladovanje smeri smučanja pri prvih zavojih. Naprednejši otroci potrebujejo daljše smuči, saj jim bodo le-te omogočile več stabilnosti pri večjih hitrostih.

Kako trde/mehke so smuči, je odvisno od uporabljenih materialov in tehnologij v smučeh. Za začetnike so primernejše mehkejše smuči, saj omogočajo lažji upogib v zavoju in posledično večji nadzor. Z višanjem hitrosti smučanja in smučarjevih pritiskov na smuči, je potrebno povečati tudi samo trdoto smuči, saj bodo trše smuči omogočale naprednejšim smučarjem večjo natančnost, stabilnost in izkoriščanje materialov.

Za otroke začetnike so najprimernejše upogljive smuči. Gre za smuči, ki so po svojih karakteristikah lažje, mehkejše in prožnejše. To omogoča začetnikom lažji upogib smuči v zavojih in posledično lažjo kontrolo nad hitrostjo in smerjo smučanja. Ker so smuči enostavnejše za vodenje, otroku omogočajo hitrejše in lažje usvajanje znanja z manj napora ter tako povečujejo užitek na smučeh.

Kakšne smuči so primerne za naprednejše smučarje?

Za otroke z naprednejšim smučarskim znanjem, torej tiste, ki že obvladujejo osnove smučanja, smučajo po srednje strmih terenih in si želijo več nadzora ter višjih hitrosti, so primernejše nekoliko trše (neupogljive) in daljše smuči, ki jim bodo omogočile stabilnost pri višjih hitrostih in večjo natančnost pri samem vodenju zavoja.

Kdaj izbrati otroške tekmovalne (race) smuči?

Otroške tekmovalne smuči so primerne za otroke, ki se smučarsko dobro znajdejo na vseh terenih in vrstah podlage. Smuči so narejene za hitrejše smučarje in že zahtevajo boljšo tehniko in višjo dinamiko v zavojih. Smuči ponujajo večjo stabilnost, boljši oprijem, so pa običajno tudi težje, kar je lahko nekaterim mlajšim smučarjem tudi izziv. Tu pridejo v poštev tudi različne vrste smuči, ki so z različnimi geometrijami in značilnostmi prilagojene določenemu slogu smučanja (slalom, veleslalom, freestyle).

Kaj je pomembno pri menjavi smuči?

Prehod na druge smuči in prilagoditev na (novo) opremo naj bo vedno postopna, kar pomeni, da si je treba z začetnikom vzeti čas, da se privadi na vso opremo, ki jo ima prvič na sebi, pri naprednejših smučarjih pa naj bodo prvi zavoji z novo opremo narejeni na enostavnejših terenih in v dobrih pogojih, s čimer se bo smučar lažje navadil na drugačne občutke pri smučanju.

Če imate pri izbiri dvome in niste prepričani, katere smuči bi bile najprimernejše za vaše najmlajše, v proces nakupa vključite strokovnjaka v trgovini, ki vam bo glede na otrokove značilnosti in sposobnosti znal najbolje svetovati.

Avtorica: Nina Jan (Sloski Demo Team)