Ostali športi

“Adventure race” je športna preizkušnja za posebne vrste pustolovskih športnikov, ki se ne ustrašijo nobenega izziva.

Obstajajo športniki, ki jim en šport ni dovolj. So multišportni fanatiki, ki bi najraje istočasno tekli, se vozili s kolesom, plavali, veslali, plezali… Poleg tega pa so še pustolovci, ne ustrašijo se niti najbolj krute divjine. Znajdejo se vedno in povsod. Pot najdejo z zemljevidom ali brez njega. Pravo smer določijo s kompasom ali s pomočjo zvezd, vetra in drugih naravnih signalov. Ker so neusahljiv vir telesne kondicije in moči, za njih ni nič dovolj naporno, zahtevno, strašljivo … Zato jih zanimajo le preizkušnje, kjer svoje telo popeljejo do roba in še čez.

Zgodovina tekmovanja

Zdi se, da za take fanatike sploh ni tekme ali dirke, ki bi jih zanimala. A ni čisto tako. Že ob koncu šestdesetih let se je v Veliki Britaniji začela zgodovina tako imenovanega “Adventure Race”. Leta 1968 so namreč organizirali Karrimor International Mountain Marathon, dvodnevno tekmovanje v divjini, ki velja za začetek modernih pustolovskih tekem. Na tem pionirskem tekmovanju so morale dvočlanske ekipe v dveh dneh premagati razdaljo dve maratonov, se same znajti na poti in imeti s seboj zadostne količine hrane in vode. V začetku osemdesetih so na Novi Zelandiji organizirali prvi Alpine Marathon, nekaj let kasneje pa še tekmovanje Coast to Coast. V tistem času so Američani na Aljaski organizirali Alaska Mountain Wilderness Classic.

Zahtevnost in pravila igre

Od takrat na vseh koncih sveta za najbolj vzdržljive, jeklene in neustrašne organizirajo na desetine tovrstnih tekmovanj. Tudi kombinacij je nešteto. Lahko gre za nekaj urne multišportne šprinte in večdnevne pustolovščine. Adventure Race morata sestavljati vsaj dva različna športa, največkrat pa je dirka sestavljena iz štirih disciplin (gorskega teka, gorskega kolesarjenja, veslanja, plezanja). V vsakem  primeru pa je dodana še orientacija, ki predstavlja bistven del tovrstnih tekmovanj, saj si udeleženci ne smejo pomagati s satelitskimi navigacijskimi sistemi. Dvo ali več-članske ekipe morajo delovati kot homogene celote, med člani pa ne sme biti več kot petdeset metrov razlike. Člani ekip ne smejo prejemati nobene zunanje pomoči in morajo sami nositi vso opremo.

Prav zaradi tega je “Adventure Race” dejavnost za posebneže, za take z jeklenimi mišicami in predvsem vedno trezno glavo.

In ni nam bilo treba daleč – enega izmed tovrstnih posebnežev z jeklenimi mišicami lahko najdemo tudi v ekipi Intersport. Vodja maloprodaje Klemen Udovič je s svojo ekipo Intersport Adventure tekmoval že širom Evrope: v Franciji, Španiji, na Poljskem in Češkem. Udeležili so se tudi zelo dobro organizirane tekme Adventure race Croatia, ki zadnja leta šteje za svetovno serijo, to pomeni, da spada v najvišji rang zahtevnosti. Iz ARC-a so prinesli svoj najboljši rezultat, ko so na prvi ediciji osvojili drugo mesto in zaostali samo za francosko profesionalno ekipo. Udeležili so se tudi letošnje hrvaške pustolovščine in jo zaključili kot deveti izmed 65 ekip z vsega sveta. Sprva jim je kazalo celo še precej bolje, ampak jim je kvarnerska burja pokazala zobe med veslanjem z otoka Cresa do Opatije, ko so se morali zaradi večmetrskih valov in burje dobesedno reševati na obalo – tekmo so morali za kratek čas celo prekiniti. Ekipe za njimi so na celino prepeljali s trajekti, ker bi bilo veslanje lahko za marsikatero ekipo usodno. Kaj vse pomeni biti del ekipe Adventure Racinga pa bo najbolje povedal kar Klemen sam.

Kako bi preprosto opisal »Adventure Race«?

»Pustolovske oz. ”adventure race” tekme prijateljem najlažje predstavim kot tekmovalno taborništvo oz. preživetje v naravi. Ekipa štirih športnikov se poskuša čim hitreje premikati po različnem, neznanem terenu s pomočjo kompasa in kart, discipline pa sproti prilagaja terenu. Organizatorji tekem določijo le kontrolne točke, ki jih mora ekipa najti in seveda poskrbijo, da je na tranzicijah med različnimi disciplinami ekipi na voljo oprema, ki si jo je pred štartom v naprej pripravila.

Na vsaki pustolovski tekmi tako tečemo, kolesarimo, plezamo, veslamo, plavamo, se spuščamo po vrveh, jamarimo, raftamo po brzicah in se ves ta čas sami navigiramo ter se poskušamo čim manj izgubljati. Tekme trajajo neprekinjeno več dni in noči, zato se v ekipi tudi sami dogovarjamo, kdaj in kje ter kako bomo čim manj časa spali. V hitrem ”za-spanjusmo pustolovci eni najboljših na svetu, saj lahko zaspimo kadarkoli in kjerkoli, ne glede na podlago in del dneva

Zaspite torej kjerkoli je le možno, kako pa je z obroki?

»Med tekmami nekaj dni jemo več ali manj samo športno prehrano in hrano iz vrečk, zato smo pustolovci po tekmah tudi izredno dobri jedci. 3 tedne po vsaki tekmi lahko jemo kosilo večkrat na dan in smo še vedno lačni

Kaj je po tvojem mnenju pri tej športni disciplini najbolj pomembno?

»Prave tekme običajno neprekinjeno trajajo več dni in dobra uigranost ter homogenost članov ekipe je ključnega pomena. Telo in um sta namreč resnično ves čas na zahtevni preizkušnji in od vsega največ štejeta kolegialnost ter pomoč drug drugemu znotraj ekipe. Tudi ekipe si v težavah med seboj brez izjeme pomagamo – na tekmi na Poljskem nas je domača ekipa rešila sredi ogromnega jezera, ko se nam je eden izmed dveh čolnov dobesedno potopil zaradi valov. Prav to sodelovanje med člani ekipe in medsebojna pomoč na tekmah sta tudi mene navdušila, da se z ”Adventure Racingom” ukvarjam že skoraj 20 let neprekinjeno. Spotoma pa na tekmah vidimo naravo, ki je običajni turisti niso deležni, ker si niti pod razno ne ”upajo” v takšno divjino kot mi pustolovci z vsega sveta. «

Kako se človek sploh pripravi na tovrstno preizkušnjo – intenzivni treningi pred tekmo so najbrž neizogibni?

»Fizične priprave za takšno tekmo so drugotnega pomena, ker se na takšne tekme ne da pripraviti v kratkem obdobju, ampak je to način življenja in je najbolj pomembno stalno in večletno ukvarjanje z različnimi športi. Važno je, da so srce in pljuča stalno v pogonu ter v kritičnih trenutkih glava na pravem mestu

In kam se odpravite naslednje leto?

»V letu 2023 bo vrhunec sezone Svetovno prvenstvo v ”Adventure Racingu”, ki bo potekalo v Južnoafriški republiki in naša tiha želja je, da bi se te tekme udeležili. Ker pa je udeležba povezana z visokimi stroški štartnine in letalskih kart, ki si jih brez pomoči pokroviteljev ne moremo privoščiti, si bomo za vsak slučaj poiskali še kakšno bližnjo tekmo. Zelo nam je všeč dežela piva in tradicionalnega ”retro” kampiranja, Češka