Pohodništvo in alpinizem

Slovenija je s svojimi naravnimi danostmi pravi raj za feratanje. Zato ni nič presenetljivega, da je plezanje ferat v zadnjem obdobju vse bolj priljubljena gorska aktivnost.

Ferata je zavarovana plezalna pot, ki je tako strma ali izpostavljena, da je potrebno varovanje z jeklenicami. Poleg ustrezne opreme je pri feratah potrebna predvsem moč rok, saj je treba najbolj izpostavljene dele tudi preplezati.

Z razvojem feratanja pa postajajo ferate vedno bolj dostopne tudi povprečnim gornikom, zato so se v zadnjih letih zelo razširile.

Najbolj priljubljene ferate po Sloveniji

Ferate po Sloveniji se med seboj razlikujejo po zahtevnosti, zato še zdaleč ni vseeno, katero ferato boste izbrali. Njihova zahtevnost se ocenjuje po avstrijski lestvici in so označene s črkami od A do G, pri čemer:

  • Ocena A pomeni lahko ferato; v to skupino sodi večina zahtevnih zavarovanih planinskih poti pri nas, zato ne potrebuje vpenjanja samovarovalnega kompleta, jeklenica pa je bolj za občasno oporo.
  • Ocena B pomeni lažjo ferato primerno za vse začetnike; običajno gre za strm in izpostavljen teren, ki je opremljen z vsemi varovali.
  • Ocena C pomeni »pravo« ferato, pri kateri je teren strm in mestoma rahlo previsen; tu je že potrebne nekaj moči v rokah, vendar gre še vedno za napore, ki jih zmore povprečni gornik.
  • Ocena D pomeni že kategorijo težjih ferat; tu se že lahko srečamo s previsnimi odseki in jeklenicami, za kar je potrebna moč v rokah in nekaj plezalnih izkušenj.
  • Ocene E pomeni kategorijo težkih športnih ferat, kjer so potrebne tudi plezalne izkušnje; teren ima več daljših previsnih odsekov, zato je potrebna dobra telesna pripravljenost.
  • Oceni F in G pomenita najtežjo ferato, ki je primerna za izkušene plezalce, saj sta poleg plezalskih sposobnosti potrebni tudi večja moč v rokah in vzdržljivost; te ferate so zelo redke in jih v Sloveniji ni.

Šele ko preverite zahtevnost ferate, izberite sebi najbolj primerno. Da pa bo odločitev lažja, smo izbrali nekaj najbolj priljubljenih ferat po Sloveniji, ki bodo zadovoljile tako začetnike kot tudi zahtevne plezalce.

📍 Ferata na Grančišče, Mojstrana

ZAHTEVNOST: A/B ali C, C/D

Ferata poteka po dveh poteh. Lažja, Aljaževa pot, ima oceno zahtevnosti A/B in je primerna je za vse, ki se šele podajate v svet feratanja. Težja, Pot mojstranških veveric, pa ima zahtevnost C, na nekaterih odsekih celo C/D, in bo zadovoljila tudi najbolj zahtevne plezalce. Obe ferati sta dolgi 250 m, pri čemer premagate 180 m višinske razlike. Obe poti se med seboj prepletata, tako da lahko iz težje izstopite na lažjo, ne glede na to, katero izberete, pa vas na vrhu pričaka pomanjšana kopija Aljaževega stolpa in izjemen razgled na okoliške vršace.

📍 Furlanova in Otmarjeva ferata, Vipava

ZAHTEVNOST: B/C ali C

Starejša Furlanova in novejša Otmarjeva ferata peljeta do vrha Gradiške Ture. Obe je mogoče povezati tako, da najprej splezate Furlanovo ferato, nato pa se spustite za 10 m nižje in nadaljujete po Otmarjevi povsem do vrha Gradiške Ture. Ferati sta nekoliko zahtevnejši in daljši od ferate v Mojstrani. Zahtevnost Furlanove poti je ocenjena z B/C, Otmarjeve pa C. Vsekakor gre za izjemno lepo, razgledno ferato v pogorju Nanosa, ki vas bo navdušila.

📍 Ferata na Lisco, Cerje

ZAHTEVNOST: B/C + D/E

Od parkirišča do izhodišča ferate vas najprej čaka 20 minut hoje. Ferata je lepo razgibana in na koncu nekoliko težja – ocenjena je z zahtevnostjo B/C, zadnji odsek D/E. Razdeljena je na pet delov oziroma raztežajev, ki so povezani s potkami. Njena posebnost je, da lahko iz vsakega težjega dela sestopite in ga obhodite po poti. Na vrhu je lesena klopca z izjemnim pogledom na Posavje, nekaj minut naprej pa se lahko sprehodite še do Tončkovega doma.

📍 Ferata Češka koča, Zgornje Jezersko

ZAHTEVNOST: D + D/E

Ferata velja za eno izmed težjih, zato jo obiščite šele, ko boste imeli dovolj znanja in izkušenj ter seveda moči v rokah. Njena ocena težavnosti je D, na enem odseku pa celo D/E. V prvem delu je težja, nato sledi malo predaha in najtežji previsni del z oceno E, medtem ko vrhnji del ni več tako težak. Na koncu ste nagrajeni s prečudovito Češko kočo, kjer lahko tudi kaj dobrega pojeste in popijete.

Kakšno opremo potrebujete za ferate?

Za vzpone na feratah je obvezna ustrezna varovalna oprema, ki jo pred vzponom vedno preverimo. Sestavni deli varovalne opreme so:
Samovarovalni komplet, ki ima dve vponki na raztegljivih trakovih, s katerima se pripnemo na jeklenico. Komplet zagotavlja enostavno in varno gibanje po feratah, saj preprečuje padce v primeru zdrsov.
Plezalni pas, ki je namenjen varovanju med vzponom po ferati in ga uporabljamo skupaj s samovarovalnim kompletom. Pas se mora čim bolje prilegati telesu, zato je izjemno pomembna njegova velikost.
Čelada, ki nudi učinkovito zaščito glave v primeru zdrsa ali padca kamenja. Na tem mestu ni odveč poudariti, da je za zaščito glave potrebno izbrati kakovostno čelado, ki je ustrezne velikosti.

Vse sestavne dele varovalne opreme lahko najdete v naših poslovalnicah INTERSPORT in v spletni trgovini, kjer je omenjena oprema na voljo tudi v obliki kompletov za plezanje. Seveda pa nikakor ne pozabite tudi na kakovostne pohodniške čevlje in rokavice, s katerimi bo feratanje še udobnejše in varnejše. Celotno ponudbo za plezanje si lahko ogledate tukaj.